Gigi's Toys #1 - Update #3

Tímto dílem začne malý seriál o mých hračkách. Uvidíte co jsem si pořídíl a proč, moje zkušenosti a doporučení. Jako první se podíváme na fotografické vybavení.

Začátky

hp-318_olympus-c2500l_sony-fd73

První cvakátko bylo HP 318, 2Mpx, 0x zoom, na 4 tužkové baterky, nastavit šlo jen blesk on/off a i bez něj polykal baterky jak divej, v té době byla 32MB CompactFlash karta luxus. Párkrát jsem fotil i na Sony FD73, zajímavostí bylo že cvakal rovnou na diskety, takže balík disket s sebou a po 10 fotkách měnit a doufat, že je donesu až domů. Do pracek se mi dostal i Olympus C2500L, konečně pořádný objektiv! Se svými 2Mpx porážel kvalitou obrazu i novější kompakty s více Mpx.

Sony W1

sony-w1

Prvni stroj za vlastní peníze. Sony W1. Dnes již pradědeček, 5MPx, 3x zoom, nejširší ohnisko 37mm, max ISO 800. Dnešní kompakty jsou zase o pár kroků dále (širší počáteční ohnisko, vyšší citlivost, světelnost, HD video, stabilizace). I když začalo platit pravidlo čím míň megapixelů, tím lepší fotky hehe (opravdu nemá smysl 10MPx čip v kompaktu, je to jen generátor šumu a malá optika taky nezvládne přenést tolik detailů).

Nikon D50 + Nikkor 18-55

nikon-d50

Z Kanady jsem si dovezl moji první zrcadlovku. Nejlevnější model od Nikonu, dědečka D50 (aktuální cena použité D50+18-55mm je cca 5500,-). Už se pár let nevyrábí, nahradily ho D40 a D60, což ovšem neubírá na jeho kvalitách. Vychází totiž z předpředminulé generace střední třídy D70 (předchůdce D80/D90/D7000).

Dodává se setovým objektivem Nikkor 18-55mm 3,5-5,6. Jde o levný (samotný cca 1500,-kč), plastový (lehký) a od clony 8 i kvalitně kreslící objektiv. Časem však přestalo dlouhé ohnisko stačit a půjčoval jsem si kámošův Tamron 55-200mm.

Nikkor 18-135 F3,5-5,6

nikkor-18-135

Takže jsem pokukoval po Nikkoru 18-105 VR nebo 18-135, chtěl jsem tu 105 kvůli stabilizaci, ale nakonec u mě skončil ten druhý (výhodná nabídka). Nevýhody jsou soudkovité zkreslení na nejširší ohnisko a vysoká hmotnost, jinak je fajn. Na univerzální focení ideální. Cena obou se pohybuje kolem 5000,-.

Širokoúhlá předsádka

Výhodou toho seťáku byl rozměr přední čočky 52mm, takže jsem zakoupil levnou širokoúhlou+macro předsádku (1000,- na ebay). Pozor, nejsou všechny stejné, později mi ji ukradli a když jsem koupil podobnou, i přes stejné udávané parametry neměla stejný faktor rozšíření (viz porovnání - ohraničená poloprůhledná část uprostřed je původní ohnisko objektivu).

obrazek obrazek

Blesk SB-600

nikon-sb600

Na party fota to chtělo velký blesk, nejlevnější použitelný byl SB-600, protože blesky třetích výrobců (Sigma, Metz,..) mají dle ohlasů občas potíže se správným odhadem scény, tak jsem si radši připlatil za jistotu no. Cena na ebay se pohybuje kolem 5000,-. Měl jsem teď týden půjčenou i výšší třídu sb-800 a kromě vyššího výkonu disponuje podsvětleným lcd panelem kde zobrazuje nastavený čas a clonu, což mi teď chybí. D50 má totiž nepodsvětlený horní stavový displej, což je ve tmě a šeru k prdu..

Nikkor 50mm F1,8

nikkor-50mm

Na trošku serióznější focení (portréty atd) to chce ovšem pevné sklo. Padesátka se dá sehnat za cca 2500,- takže proč ne. Po přepočtu je to sice 75mm což je už docela dost (v interiéru, venku je to jedno), ale fotí krásně. Luckusní kresba, světelnost, bokeh i rychlé ostření spolu s váhou jako tabulka čokolády znamená, že ji tahám vždy s sebou. Časem by to chtělo ješte něco kratšího na focení akcí vevnitř, ale takový objektivy jsou až od 4000,- výše (Nikkor 35mm F1.8, Nikkor 24mm F2.8, nebo třeba Sigma 20mm F1.8).

Makro předsádka

obrazek

Širokoúhlá předsádka na stávající objektiv 18-135 díky průměru jeho čelní čočky 67mm stojí nehorázný peníze, tak jsem se spokojil jen s makro předsádkou (cca 200,-). Můj test makro předsádky zde.

obrazek

Reverzní adaptér

obrazek

Jelikož mě nebavily optické vady u makro předsádky, pořídil jsem reverzní adaptér. Makro se totiž dá fotit i otočeným objektivem. Na e-bay jsem sehnal 67mm rozměr za rozumnou cenu (cca 100,-). Je s tím ještě více práce a laborování ale výsledky stojí za to. Fotka dole je složená asi ze 3-5 fotek, aby byla dokonale ostrá, foceno ze stativu. Manipulace s otočeným objektivem ale není nejpohodlnější a předsádka je použitelná jen pro daný rozměr objektivu takže jsem koupil mezikroužky.

obrazek

Mezikroužky

obrazek

Nejlepší variantou na levné makro jsou mezikroužky, netrpí optickou vadou předsádky a není s tím tolik práce jako reverzním adaptérem (obojí jsem už prodal). Pro Nikon se dají na ebay sehnat od 200kč. Výsledkem je posunutí objektivu dál od snímače, použít lze tedy jakýkoliv objektiv, základní 18-105 ale nemá zvětšení nic moc, lepší výsledky mi dává Tamron 50-200, a geniální kombinací je nasazení Nikkoru 85/1,8 nejen kvůli optické kvalitě ale i díky clonovému kroužku na objektivu. Dají se koupit i automatické mezikroužky, ty přenášejí signály z objektivu, takže funguje automatické zaostřování i expozice a makro fotky jsou tak skoro bez práce. Stojí ale od 2000kč, tak možná časem. Zatím stačí mít rychlý postřeh, fotka dole byla focená z ruky (1/200s, f11, iso100)

obrazek

Stativ

Opět cena rozhoduje, nepotřebuju karbonový nohy, takže aukro za 200,- is dopravou, vždyť je to jen kus hliníku. Má dokonce v hlavě vodováhu, což se hodí aby byly panoramata vodorovně. Někde psali že stativy pod 2Kg nemaj cenu, protože je cvaknutí zrcátka rozkmitá, ale to se dá řešit zavěšením závaží pod hlavu.

Odpalovače

obrazek

Na sportovní a portrétové foto jsem rozšířil svůj arzenál o dálkové odpalovače blesků. Opět ebay, tentokráte přišla sada jednoho vysílače a dvou přijímačů na 250kč. Výsledky stojí za to :). S D50 fungovaly krásně, ta měla ještě elektronickou uzávěrku, takže šly použít i na 1/500s. Novější těla mají štěrbinovou a proto lze vytáhnout maximálně 1/200s-1/250s, na portréty v pohodě, ale na sport už je to občas málo. Profi verze co zvládne rychlejší časy stojí od 2000kč, takže opět snad časem.

12-24 a další sny

Pro spokojenost na duši už mi chybí jen pořádně široký objektiv, asi půjdu do Tokiny 12-24 F4 (na ebay od 5000,-). A pak už jen lepší tělo, 6MPx, je tak na formát A4 a to nemůžu oříznout ani kus. A to nemluvím o šumu na ISO 1600 - děs, chce to CMOS čip, hd video by taky nevadilo, ... D90 + 18-105 VR těš se

Na závěr jen velikostní srovnání s mobilem s různými objektivy a v plné polní, to už pak není sranda tahat se s 1,7Kg hovadem..

obrazek

Přehled cen objektivů pro Nikon

Jak je vidět vyplatí se nakupovat v zahraničí, u nás si Nikon hraje na drahou profi třídu (ehm krytka obejtivu, kus plastu a chtěj za to 150,- cože?), přičemž v USA a Kanadě je to běžný mainstream. No mohlo by bejt hůř, třeba takovej Apple..

Update: D80

nikon-d80

Jak jste si mohli přečíst v mém INSIDE: Nikon D80 dostal se mi tenhle krasavec do ruky za pár drobnejch. Po opravě už nezbývalo než si začít užívat výhod fotografické střední třídy. Velký a jasný hledáček, rychlejší ostření s více body, druhé rolovací kolečko, lepší displej, větší citlivost a rozlišení čipu. Plus další hračky jako možnost interním bleskem ovládat 2 skupiny velkých blesků, podsvětlený stavový displej a uživatelsky nastavitelné tlačítko. Pořídil jsem i vyobrazený vertikální grip, líp se to drží když má člověk velký pracky jako já.

Čím dál tím víc fotím na padesátku, optická kvalita za to stojí. Jak ostatně můžete posoudit v mých posledních galeriích. Jasně, že dneska už není D80 zádná technologiema našláplá bomba, ale o tom focení není :). Kvůli videu jsem zvažoval výměnu za D5000, který stojí stejně. Ale malý hledáček, absence ostřícího motoru v těle a další nevýhody těla nižší třídy me odradily. To samé i nová D3100, našláplá novinka, ale chybí jí detaily na které už jsem zvyklý. Takže jediná cesta pro upgarde je D7000. Mám v plánu si za rok, dva opět vypravit do Kanady, tak si ji asi dovezu. Do tý doby, žádnej spěch a žádný kecy, fotit, fotit, fotit !

Samyang 85/1.4

samyang-85mm

Padesátka byla na sport občas dost blízko. Zkusil jsem tedy něco delšího. Za výhodnou cenu (4300kč) jsem pořídil korejskou kopii Nikkoru 85/1.4 (cena 35.000kč). Kopie je to dokonalá, fotí opravdu brutálně, jak můžete posoudit zde, zde, zde a nebo zde.

Moje varianta byla plně manuální, jak ostření tak expozice. A clonový kroužek který řeší expozici na manuálních sklech je až na vyšších tělech D7000/D700/D300/D3. S expozicí ale moc problém nebyl, stačí hlídat histogram a dolaďovat. Ostření už bylo horší, díky standartní matnici nebylo moc spolehlivé (pro objektivy s taktko nízkou clonou je potřeba jiná matnice). Těch fotek z ledu jsem nasekal 2000, stíhal jsem manuálně ostřit v pohodě, správně zaostřených jich bylo ale třeba jen 400. Takže jsem ho po pár měsících rozplývání nad optickou kvalitou zase poslal dál.

Tamron 17-50/2.8

tamron-17-50mm-f2-8

Chtěl jsem si zkusit světelnější zoom, tak jsem pořídil tento Tamron. Konstantní světelnost je sice pěkná, ale celková měkost kresby se mi už tak nelíbila, navíc už jsem byl rozmlsán, takže "dlouhý" konec 50mm byl celkem málo, takže šel do světa. Pár fotek s ním je zde.

Update #2: D90 + 18-105VR

nikon-d90

Použití objektivu 85/1.4 také odhalilo limity D80, takže jsem zase o generaci postoupil. Konečně použitelný displej, větší citlivost, dynamický rozsah a rozlišení čipu, prostě samé výhody a pozitiva. Jako třeba video, jakožto první zrcadlovka s HD videem to není žádný zázrak ale je tam :).

Pevná padesátka se na foťák už po koupi 85tky moc nedostala, tak jsem ji poslal s D80 do světa. Tamron i původní zoom 18-135 jsem prodal taky, protože jsem D90 koupil s vynikajícím seťákem 18-105VR. Doteď jsem objektiv se stabilizací neměl, při focení za šera opravdu dokáže zachránit dost fotek od rozmazání. Jednoznačně tedy palec nahoru.

Nikkor 85/1.8D

nikkor-85mm

Poslední přírůstek do rodiny. 85tka od Nikonu, automatické ostření i expozice, clona tak akorát, co víc si přát. Svoji vysokou kvalitu prokazuje už od prvního cvaku , a vynikající je i v kombinaci s mezikroužky. Máte se tedy na co těšit.

Cena už je trochu vyšší, poměrem cena/výkon na skvělou pevnou padesátku určitě nemá. Já ale budu moci stát dále od rozzuřených 4kolek, krosek a bajkerů a to za to stojí :).

Výhledově

Hledání ideálního skla má na chvíli zas pokoj. Kombo D90 + 18-105VR + 85/1.8D odpovídá mým aktuálním potřebám. Dokonce sem se tím trefil do původní prognózy. Časem snad tedy automatické mezikroužky, rychlé odpalovače blesků a upgarde na D7000 pro lepší ostření a citlivost. Do té doby fotit, fotit a fotit. Dobré světlo všem.

Update #3: D700 + 24-70/2.8

K D90 jsem postupně dokoupil objektiv Sigma 10-20mm, blesky SB800 a druhý SB600. Ani to však časem nestačilo a Nikon šel po dvou letech a 100.000 fotkách do světa (ps dvakrát se mi podařilo ulomit bayonet obejktivu 18-105, jednou stačil jen nový kroužek za pár dolarů , podruhé to odnesl i kabel k přepínači ostření, což už bylo těžší sehnat. Nakonec se podařilo z britského nikonu, protože tady vám nic neprodají, a oprava od nich by stála víc než nový).

Nástupce byl o chlup starší model D700. Můj první fullframe. Žádný video, ale zato ultimátní ostření a 8fps s gripem. Nejdřív jsem měl klasicky neoriginálni grip za 800, protože originál stojí 5000kč. Pak jsem ale koupil použitý originál za 3000kč, jelikož magnezium se míň prohýbá když je namontváno těžší sklo jako třeba 70-210/2,8. Výhoda Nikonu D700 je že přikoupením vertikálního gripu při použití baterie z Nikonu D3/D3s získáte prakticky výkon top-end modelu D3. Sbírka objektivů se rozšířila časem na následující: Samyang 8/3.5 kterému jsem oholil sluneční clonu pro použití na fullframe těle (aktuální verze už má pro tento účel clonu sundávací) , Samyang 14/2.8 AE, Nikon 50/1.8D, Nikon 85/1.8D, Sigma 24-70/2.8 a Sigma 70-210/2.8.

Později jsem prodal dva blesky SB600 a místo nich pořídil výkonější a dálkově odpalované Yongnuo 560-III za půlku ceny. Jsou dokonce výkonější než SB800. Jako další příslušenství jsem si pořídil automatické mezikroužky, takže makro už je bez námahy.

Výsledkem je ultimátní kombo se kterým lze fotit cokoliv. Oslavy a akce v baru bez blesku díky 2.8 sklu a ff senzoru s vysokou citlivostí. Sportovní fotky díky ultra širokým sklům a dálkovým bleskům. Portréty na pevná nikoní skla. No prostě žádný výmluvy.

I když jedna by byla. D700 váží kilo. S objektivem a gripem dvě. Na práci to nevadí, ale na cestování je to moc. Hlavně kdo by cestoval s 6 objektivy 3 blesky žejo. No a jelikož chci cestovat, půjde Nikon i se skly kompletně z domu. Nechám si jen ty dva dálkové blesky, fungují totiž s mým budoucím foťákem. Fuji X100S. Ten má kromě poloviční váhy a rozměrů další výhodu, můžete fotit s bleskem klidně 1/2000s, používá totiž centrální závěrku.

obrazek