kamera pro extrémní sporty - test ATC2K

obrazek
pokud chcete natáčet svoje eskapády na horském/ silničním kole, motorce, kajaku, padáku, rogalu nebo podobné kravinky, máte dvě možnosti. Profi řešení za profi cenu. A nebo něco cenově přijatelnějšího ale s kompromisy. Do této kategorie spadá i moje nová hračka. Videokamera ATC2K. Je vodotěsná do 3m, nahrává videa přímo na SD karty v mpeg4 při rozlišení 640x480px@30fps a živí ji 2 tužkové AA baterie. Na nabíjecí 2500mAh akumulátory zvládne točit hodně dlouho, cca 6hodin. Na 2GB SD kartu (víc neumí) nacpete hodinu v nejvyšší kvalitě, při 15fps hodinu a půl, a pak jsou na výběr další režimy 320x240@30/15, 160x120@30/15.

obrazek
v ČR se cena pohybuje kolem 4000kč, takže jsem ji objednal přes ebay z USA. Vyšlo to i s poštou na 2000kč.

obrazek
různé druhy uchycení

obrazek

obrazek
na ldc ze zobrazuje zbývající čas, nastavená kvalita a stav baterie, ovládání je vyřešeno skvěle, dá se i poslepu, po stisku tlačítka kamerka pípne abyste věděli co zrovna dělá.

obrazek
v diskuzích se řešilo že má dost utlumený zvuk. Na krosce byl motor slyšet ale hlasy okolo už míň. Jde to vyřešit odendáním gumové krytky mirkofonu (pod plastovým krytem, ten tam pak vrátit), pak ale nemůžete počítat s vodotěsností (doufám, že jí tam nezapomenu vrátit až se půjdu potápět) osobně bych doporučoval vycpat díru molitanem pro zvýšení odolnosti proti šumění větru.

druhá nevýhoda je úzké ohnisko (na to že si ji dáte na hlavu a budou v záznamu vidět vaše ruce zapomeňte) je to spíš na to když jedou dva a ten vzadu točí, ten vpředu tam bude vidět super. Zkusím to pořešit naroubováním dveřního kukátka, jak to někteří dělají pro zvětšení zabíraného úhlu u web kamer.

každopádně za tu cenu jsou to malé nevýhody, případný třes lze odstranit filtrem ve střihačském programu a nyní nějaké ukázkové videa (mohli jste mít natočenou moji rosekávku na kole, ale vzal jsem zrovna vybité baterie)

Video1: testování na krosce, nejdřív přilba (bohužel to nešlo moc dobře upevnit takže to čumělo moc dolu), potom přední blatník, škoda toho úzkého ohniska, jak jsem zminíl je to spíše když jede víc lidí, no každopádně si nenechte ujít pád v čase 0:36 (ps: mikrofon zde ještě utlumen, video neupraveno filtry)


Video2: různé polohy na biku, od nejhorší po nejlepší, opět úzké ohnisko viz výše. ale ta poloha na vidlici celkem dobrá :-) (ps: mikrofon zde odtlumen ale bez molitanu s ním se ten hluk větru sníží, opět neupravené video)


kdyby někdo chtěl originály, můžu je postnout třeba na ulož.to, jinak se můžete projevit v diskuzi na hlavní stránce

ps.: na youtube stačí zadat do hledání atc2k a už vám vyjede více videjí, od týpka co ji přimontoval na raketu, v 500metrech se urvala a přežila to, přes různé motorkáře, kajakáře, paraglajdisty, až po zajímavá podvodní videa kde tato kamerka opravdu exceluje.

obrazek
pokud chcete větší vertikální úhel záběru, točte na výšku a poté otočte video v editoru

obrazek
bohužel kukátko je nepoužitelné, zde před a po nasazení na fotoaparát

obrazek
a zde na kamerce, 180st je sice super ale..

obrazek
obrazek
další videa již brzy, stay tuned

pokusným měřením jsem zjistil, že má ohnisko cca 65mm (ekviv. 35mm kinofilmu) takže je to fakt bída, proč to nemůže mít třeba 28mm jako foťáky od panasonicu grr

tady moje videjko z držáku na řidítkách, otočené na výšku, neupravené


takže na přilbě je kamera díky ohnisku blbě použitelná, na řidítkách/blatníku použitelná je, ale pokud jedete po nerovnostech, klepe se obraz jak sulc, jde tomu trochu odpomoct sw cestou jak je vidět na následujícím videu (stažení originálu (16MB))dále ke stažení: jiný úryvek videa originálního, a upraveného, v plné kvalitě (55MB)

videjko z Orlických hor
upraveno proti třesu a roztaženo (točeno na výšku)

plná kvalita (155MB)
obrazek