TEST - kamera pro extrémní sporty - GoPro HD

Protože moje předchozí kamerka ATC2K můj test zde odešla ve Whistleru do věčných lovišť, bylo potřeba nástupce. Doba pokorčila, VGA rozlišení už je naštěstí za námi, frčí HD. GoPro HD zvládá buď plné rozlišení 1920x1080 (30fps), dále HDready 1280x720 s dvojnásobnou rychlostí záznamu pro super zpomalováky (60fps nebo 30fps) a nebo umí i poměr 4:3, při rozlišení 1280x960 při kterém je neširší úhel záběru (rybí oko). Široký úhel záběru (atc2k měla tristní úhel cca 40 stupňů) napomáhá eliminovat klepání obrazu na nerovnostech.
obrazek

Kamerka umí i fotit, rozlišení fotek je 5mpx, kvalita odpovídá malé optice, výhodou je opět široký úhel záběru.
obrazek

testovací videjko (1280x960) z kola, záběr z přilby, a ten sjezdík na konci je z řidítek, proto se tolik klepe a pak se uvolní držák...


video z ledové ploché dráhy, upevnění na blatníku a přilbě, 1280x960


video z ledové ploché dráhy, rozlišení 1920x1080, točeno z ruky


video z výstavy, rozlišení 1920x1080, točeno z ruky


I přes kompresi youtube je vidět že kvalita je oproti atc2k úplně jinde. Taky stála místo 150 dolarů třista (v ČR klasicky cena nahusto 10K), ale stojí za to. Z praktického používání: už se nám podařilo urvat úchytnou packu na pouzdře, zatím to drží slepený, protože nový stojí litr, asi to tak vachrlatě upevněné mají naschvál, vydělávat se nějak musí. Pouzdro je vodotěsné do 30 metrů, případně se dá vyměnit zadní dílec za otevřený pro lepší zvuk na suchu. Návod o tom vtipně dodáva že pokud jedete pod 100mp/h tak stačí otevřené pouzdro, nad tuto rychlost je lepší vodotěsné, pro eliminování hučení větru.

obrazek
zalepená, při pádu ulomená nožka

Baterie je li-ion, ještě nezklamala, fakt vydží dost (i v mrazu), vzhledem k tomu že 10minut videa zabere cca 1GB, tak dřív vám dojdou SD karty. Zkusil jsem kontinuální focení po minutě (dá se nastavit interval 2/5/10/30/60 sekund ) a kamerka vydržela přesně 5 hodin. Ovládání je prostřednictvím dvou tlačítek, je použitelné i když je kamera na přilbě a člověk má rukavice, vše potvrzuje kamerka pípnutím takže i poslepu pohoda. Na kameře je normální video výstup ale i HDTV výstup, takže i bez PC si lze pustit videa. Oproti konkurenční kamerce Contour HD1080 má GoPro HD horší tvar (přecijen kvádřík na přilbě není moc aerodynamický), nižší cenu, ale dle testů lepší obraz a zvuk. Další videa budou přibývat. Dotazy a připomínky směřujte na hlavní stránku do diskuze.

Za mě jednoznačně doporučuji, konečně kvalitní produkt.obrazek