im00.jpg

Gigi's trip to Canada Epilog

na začátek, rozhodně doporučuju někam vypadnout. Člověk pozná nové země, názory. Zrovna Vancouver má vysoké procento přistěhovalců, takže třeba i se svou špatnou angličtinou se ztratíte v davu (doslova jeden z miliónu). Všichni jsou na různorodost zvyklí

nějaký praktický info: využil jsem služeb Student Agency (basic service program který zahrnuje vyřízení pracovního víza, rezervace letenky, bus z letiště a první dva dny ubytování v hotelu, popříletovou informační schůzku, pomoc při zpracování žádosti o Social Insurance Number )

za což si řeknou 8.500,- ( jasně, jsou i mnohem levnější programy od jiných agentur, ale já jsem to potřeboval narychlo a počet lidí od jednotlivých agentur je omezen, levnější už nebyly volné. Každopádně tam jsem byl pak rád, že jsem mohl zaskočit zdarma k partnerské agentuře na internet a hledat byt/ práci (pokud máte, vemte si noťas, free wifi je na každém kroku a je to pohodlnější + levnější. Pokud nemáte, kupte ho tam, ušetříte a doma ho můžete ještě prodat za stejnou/vyšší cenu :-) jako já). Popříletová schůzka byla užitečná - pomůžou vám vyplnit žádost o SIN, bez kterýho vás nezaměstnaj (no mě se vždycky zeptali jestli ho mám a tím to haslo). Pomůžou vám tam napsat/ vylepšit životopis (přecijen tam jsou jiné zvyklosti ve vyplňování)
zpáteční letenka s poplatkama vyšla na 24.000,-
pojištění na 105 dní za 3.500,-

Nedoporučuju si připlácet za zařízení práce agenturou, vetšinou je to za minimální mzdu a to si můžete domluvit sami kdekoliv za den, dva. Jinak jak jsem psal, když jsem přijel já začínala škola, takže všude sháněli pomocný síly, páč studenti jim odešli (nevyplatí se přijet na začátek prázdnin, to je asi boj, teda alespoň o brigády). Takže se stačí projít městem a v půlce výloh je "help wanted", většinou fast-foody, butiky, obchody se suvenýrama, novinama, různé půjčovny a takové ty brigády. Prostě práce co může dělat každej. Člověk tam většinou vejde, pokecá s majitelem a když se dohodne, tak má od dalšího dne práci.

Výhoda je, že to je rychle, nevýhoda většinou minimální mzda (8-12$/h), ale když si vybere člověk nějakou zašívárnu, tak může celej den brousit na webu a hledat pořádnou práci. Jinak fyzicky zdatní jedinci se můžou poohlédnout na stavbě (je jich tam fakt hodně) a dělat pomahače za řádově 20-30$/h.

A nakonec teda meta nejvyšší, regulérní zaměstnání, kde ocení vaše vzdělání. Chce to sledovat craigslist, každý den přibývá mrtě inzerátů, a rovnou posílat resumé a telefonovat. Pak si vás pozvou na pohovor a když to zkoulíte, tak se můžete těšit podle oboru na pořádný chechtáky a další výhody (30-60$/h, mobil, auto,..). Samozdřejmě když jim řeknete, že za měsíc, dva to balíte, tak se na vás vykašlou, takže to chce začít co nejdřív a bejt tam co nejdýl :-) .

Rozhodně ale bych se toho nebál, i když člověk "zkejsne" v nějaký práci za málo, na život to stačí a třeba tam zas bude lepší kolektiv na pokec.. ( modelová situace: za jeden den $8 x 8h = $64 -$20 za byt -$25 za jídlo = každej den vám zbyde $20 na zábavu :-)) ).

Pohovoru se nebát, všichni používaj jen základní fráze. Se všema jsem se domluvil v poho a to jsem v ČR vcelku jen koukal na filmy a pařil hry v originále, hehe. Velice rychle zjistíš jak vokecat nějaký slovo, když si zrovna nevzpomeneš. Kanaďani jsou fakt v pohodě, chápou, že né každej umí Anglicky od narození. Já ze začátku taky držel klapačku, ale po měsíci už v hospě klíďo oslovuješ lidi a dáváš pokec se všema.

Hotely se pohybujou $15-30 za noc, podle lokace, s kolika lidma na pokoji, všude je free wifi, kuchyňka, prádelna, při platbě na týden dopředu je většinou sleva, ale bral jsem to spíš jen jako dočasné, než si člověk najde pořádné bydlení.

To stojí $400-1000 podle vzdálenosti od centra, většinou rodinné domy, kde dostanete jeden pokoj a sdílíte zbytek. Vyplatí se pořídit něco blízko práce, než ušetřit a pak trávit půl dne v metru a zaplatit balík za lítačku (co jsem tam byl já, tak šlo jezdit načerno, ale poslední měsíc proběhla nějaká kauza novinama, tak to začali hrotit a tak už jsem radši platil).

za 101 dní pobytu (z toho odmakáno celkem dost, ale taky jsem se jako bavil, když jsem měl pak volný vejkendy, žejo ) celkem vyděláno: $5168
bydlení cca $1500
strava kolem $1700
autobusy $400
kolo $1700 (nepovinné :)
no a další menší výdaje... ale vcelku jde jen o to jídlo a bydlení, co víc :-)

obrazek